გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა: მსოფლიოს ცნობილი კოშკები
მასწავლებლის
სახელი და გვარი: ფატი კალანდაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა: 31
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები: მოსწავლეებს გავუღვივოთ ინტერესი მსოფლიო მნიშვნელობის
არქიტექტურული ძეგლების მიმართ, განუვითაროთ საზოგადოებრივი დანიშნულებისა და ფუნქციის
ამოცნობის უნარი, გამოვუმუშავოთ დამოუკიდებელი და კრიტიკული აზროვნების უნარ-ჩვევა.
სწავლების საფეხური
და კლასი: დაწყებითი
v კლასი.
ესგ განსაზღვრული
მიზნები და შედეგები: ს.გ.v.8. მსჯელობს, რა გაიგო ამა თუ იმ ერის შესახებ
მისი ხელოვნების ნიმუშების გაცნობით.
ს.გ.v. 10. ასახელებს ცნობილი არქიტექტურული ძეგლების
შექმნის რამდენიმე მიზეზს.
ს.გ.v. 13. მსჯელობს ხელოვნების ცალკეული ნიმუშების დანიშნულებაზე .
წინასწარი ცოდნა:
უჩა ჯაფარიძე -ქართული ხელოვნების მოღვაწეების შემოქმედების
გაცნობა, ხელოვნების ნაწარმოების აღწერა-ანალიზის და მათ შესახებ პროგრამა ვორდში ინფორმაციის
მოძიების პრაქტიკული უნარ-ჩვევის განვითარება-ისტ v.6.
შეფასების საგანი
და პროცედურები: შეფასებას
მოვახდენ წინასწარ მომზადებული რუბრიკების მიხედვით, განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
შეფასებით.
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები: სახელმძღვანელო-ა. კლდიაშვილი, ნ. ღაღანიძე, თ. ჯაყელი,
ფურცელი, ფანქარი, კომპიუტერი, ინტერნეტი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
A ფაზა
აქტივობა 1- 10 წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს ანაწილებს ჯგუფებად და სთხოვს
მოსწავლეებს დაასახელონ მათთვის მსოფლიოში ცნობილი
არქიტექტურული ნაგებობები. შემდეგ ესაუბრება საქვეყნოდ ცნობილი არქიტექტურული ნაგებობების შესახებ,
კერძოდ პიზის, ეიფელისა და ლონდონის ბიგ ბენის აგების ისტორიაზე .
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 2
- 10 წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს სლაიდებს ზემოთ აღნიშნულ არქიტექტურულ ძეგლებზე პროექტორის საშუალებით.
აქტივობა
3 - 10 წთ
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია პიზის,
ეიფელისა და ლონდონის ბიგ ბენის შესახებ.
აქტივობა 4 - 10 წთ
გაკვეთილის მომდევნო მონაკვეთი ეთმობა კონკურს, რომლის
მიზანი შესაბამის ინტერაქტივშია ჩამოყალიბებული. მოსწავლეების თითოეულმა
ჯგუფმა უნდა მოიფიქრონ პიზის კოშკის გამაგრების მექანიზმი და გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებებს.
C ფაზა
აქტივობა 5 5წთ
მასწავლებელი შეაჯამებს გაკვეთილს და აძლევს დავალებას.
საკლასო მსჯელობაში მონაწილეობის
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ორგანიზებულობა (დროის ლიმიტის დაცვა, საჭირო აღჭურვილობის ქონა)
|
ავლენს უმაღლესი დონის ორგანიზებულობას
|
ორგანიზებულია,მაგრამ ზოგჯერ
ავლენს არაორგანიზებულობას
|
იშვიათად არის ორგანიზებული
|
აქტიური მონაწილეობა
|
მჯელობაში აქტიურად მონაწილეობს
|
მონაწილეობს, მაგრამ ზოგჯერ პასიურია
|
იშვიათად აქტიურობს
|
საკუთარი აზრის დასაბუთება
|
ავლენს პრობლემათა გადაჭრის
უნარს და ასაბუთებს
|
ნაწილობრივ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
|
გამოთქვამს საკუთარ აზრს, მაგრამ ვერ ასაბუთებს
|
თანამშრომლობს სხვებთან ჯგუფის
მიზნების მისაღწევად
|
ავლენს ლიდერობის უნარს
|
თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან
|
იშვიათად მონაწილეობს
|
ისტ-ის გამოყენება
|
თავისუფლად იძიებს ინფორმაციას
|
იძიებს ინფორმაციას, მაგრამ საჭიროებს დახმარებას
|
უჭირს ინფორმაციის მოძიება
|