გაკვეთილის თემა: მცირე პლასტიკა
მასწავლებლის
სახელი და გვარი: ფატი კალანდაძე
მოსწავლეთა რაოდანობა: 29 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები: მოსწავლეებს გავაცნოთ მცირე პლასტიკის ცნება და განუვითაროთ მცირე ზომის
ქანდაკების ნიმუშის შექმნის პრაქტიკული უნარ-ჩვევები.
სწავლების საფეხური
და კლასი: საბაზო
vii კლასი
ესგ განსაზღვრული მიზნები და შედეგები:ს.გ. 5 მოსწავლე
გეგმავს შესასრულებელ სამუშაოს, ს.გ. 4 გამოსახავს
საკუთარ გრძნობებს, განწყობილებებს და იდეებს ნამუშევარში. ს.გ. 8 ესმის და წარმოაჩენს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის
საშუალება.
წინასწარი ცოდნა
:მოქანდაკის შემოქმედება, მიქელანჯელოს მიერ შექმნილი ნამუშევრების ფოტოკოლაჟი. პროგრამა
ვორდში Shapes-ში ინფორმაციის მოძიება, ტექსტურ რედაქტორში მუშაობა.
შეფასების საგანი
და პროცედურები: შეფასებას მოვახდენ წინასწარ მომზადებული რუბრიკების
მიხედვით, განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით.
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები: სახელმძღვანელო ა. კლდიაშვილი, ნ.ღაღანიძე, თ.ჯაყელი,
თიხა, მავთული, ღილები, მძივები, გუაშის საღებავები, ფუნჯი, ფერადი ქაღალდები, კომპიუტერი, ინტერნეტი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა: A ფაზა
აქტივობა 1
მასწავლებელი ანაწილებს მოსწავლეებს ჯგუფებად და ესაუბრება მცირე ზომის ქანდაკებაზე, რომელსაც ადამიანი თავისუფლად
დაიჭერს ხელში, ამგვარ ქანდაკებას მცირე პლასტიკის ნიმუშს უწოდებენ, რომლის შექმნაც
თავად მოსწავლეებსაც შეუძლიათ.
B ფაზა
აქტივობა 2
მასწავლემელი პროექტორის საშუალებით აჩვენებს მოსწავლეებს მცირე პლასტიკის ნიმუშებს და სთხოვს მოიძიონ ინფორმაცია კომპიუტერისა და ინტერნეტის საშუალებით -ქართველი
მოქანდაკეების შემოქმედება.
აქტივობა 3
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს თითოეულმა ჯგუფმა მოიფიქროს რას გამოძერწავს ადამიანის, ცხოველის, ფრინველის თუ ფანტასტიკური
არსების ფიგურას და შექმნან ჩანახატი.
აქტივობა 4
მოსწავლეები ხელით არბილებენ თიხას , იწყებენ მუშაობას
.
აქტივობა 5
შექმნილ ნამუშევარს მოსწავლეები უკეთებენ პრეზენტაციას.
C ფაზა
აქტივობა 6
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს და აძლევს დავალებას.
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
ორგანიზებულობა
|
იცავს დროის ლიმიტს,
|
ნაწილობრივ ორგანიზებულია
|
ხშირად არაორგანიზებულია
|
შემოქმედებითობა
|
ფლობს მასალასა და ტექნიკას, გადმოსცემს ჩანაფიქრს
|
ნაწილობრივ გადმოსცემს ჩანაფიქრს
|
უჭირს ჩანაფიქრის გადმოცემა
|
თანამშრობლობა
|
მუდმივად თანამშრომლობს ჯგუფთან
|
უმეტეს შემთხვევაში თანამშრომლობს ჯგუფთან
|
იშვიათად თანამშრომლობს ჯგუთან
|
ისტ-ის გამოყენება
|
სისტემატიურად იძიებს ინფორმაციებს
|
ნაწილობრივ იძიებს ინფორმაციებს
|
არა აქვს სურვილი მოიძიოს ინფორმაცია
|
რა დებილობაა...
ReplyDeleteდა რა დაყლევებაა...
რა დებილობაა...
ReplyDelete