Friday, August 9, 2013

გაკვეთილის გეგმა ქანდაკება


გაკვეთილის გეგმა   ქანდაკება
გაკვეთილის   თემა: სკულპტურული პორტრეტი
მასწავლებლის სახელი და გვარი: ფატი კალანდაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა:  29
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები: მოსწავლეებს გავაცნოთ სკულპტურული პორტრეტის ცნება  და   გამოვუმუშავოთ  ხელოვნების ნაწარმოების მეშვეობით  ეპოქისა და  ქვეყნის  დამახასიათებელი  ნიშან-თვისებების ამოცნობის უნარ-ჩვევა.
სწავლების საფეხური და კლასი:  საბაზო,     მე-8  კლასი
ესგ განსაზღვრული მიზნები და შედეგები:   ს.გ.VIII 10მოსწავლე ამოიცნობს და ადარებს  ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და კულტურის ნიმუშებს, ადარებს ერთმანეთს თანამედროვე და ძველი დროის ქანდაკებებს    ს.გ.VIII  იკვლევს რა როლს ასრულებს ხელოვნება საზოგადოების ცხოვრებაში.
წინასწარი ცოდნა:  მრგვალი ქანდაკება,რელიგიისა დაქანდაკების კავშირი, ქანდაკება ინთერიერში და ღია ცის ქვეშ.
შეფასების საგანი და პროცედურები:  შეფასებას მოვახდენ  წინასწარ მომზადებული რუბრიკების მიხედვით, განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებით.
საწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები: სახელმძღვანელო-ა, კლდიაშვილი, ნ. ღაღანიძე, თ. ჯაყელი, ფანქარი, ფურცელი,კომპიუტერი, ინტერნეტი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა:  A-ფაზა
აქტივობა 1
მასწავლებელი ყოფს მოსწავლეებს ჯგუფებად,  ესაუბრება სკულპტურული პორტრეტის შესახებ და პროექტორის  საშუალებით აჩვენებს ნიმუშებს.
B-ფაზა
აქტივობა 2
შემდეგ სთხოვს მოსწავლეებს თითოეულმა ჯგუფმა მოიძიოს ინფორმაცია ინტერნეტის საშუალებით    ეგვიპტური, რომაული და  თანამედროვე სკულპტურული პორტრეტის შესახებ.
აქტივობა 3
მასქავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს აირჩიონ პორტრეტი, გამოიყენონ გაკვეთილში მოცემული სქემა და  დაახასიათონ მათ მიერ არჩეული პორტრეტი სქემის მიხედვით
აქტივობა 4
თითოეული ჯგუფი მოაწყობს პრეზენტაციას
C-ფაზა
აქტივობა 5
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს და აძლევს დავალებას.




შეფასების კრიტერიუმები


კრიტერიუმები
მაღალი
საშუალო
დაბალი
ორგანოზებულობა
 სისტემატიურად იცავს დროის ლიმიტს, აქვს საჭირო აღჭურვილობა
ნაწილობრივ იცავს დროის ლიმიტს,აღჭურვილობას
იშვიათად არის ორგანიზებული
შემოქმედებითობა
ეფექტურად იყენებს მასალასა და ტექნიკას ჩანაფიქრის გადმოსაცემად
ნაწილობრივ იყენებს მასალასა და ტექნიკას და გადმოსცემს ჩანაფიქრს
იშვიათად გადმოსცემს ჩანაფიქრს
ანალიტიკური აზროვნება
აანალიზებს კომპოზიციას  და სათქმელს ნათლად და გასაგებად გადმოსცემს
ნაწილობრივ აანალიზებს კომპოზიციას
იშვიათად გადმოსცემს სათქმელს
კომუნიკაბელობა
თანამშრომლობს ჯგუფთან
ნაწილობრივ თანამშრომლობს ჯგუფთან
იშვიათად თანამშრომლობს ჯგუფთან
ისტ-ის გამოყენება
სისტემატიურად იძიებს ინფორმაციას
ნაწილობრივ იძიებს ინფორმაციას
იშციათად იძიებს ინფორმაციას





No comments:

Post a Comment